Kontakta oss

Rylander Bil är auktoriserad återförsäljare av Mercedes-Benz.
På Rylander Bil ser vi till att ditt bilägande blir tryggt och säkert. Vår kunskap och servicenivå är hög och motsvarar till fullo Mercedes-Benz vision såväl på verkstad som bilförsäljning. Vi som arbetar på Rylander Bil har lång erfarenhet och stort kunnande. Personlig omtanke och kundnöjdhet är viktiga egenskaper för oss i en långsiktig relation med våra kunder.

Kontaktuppgifter

R1
Bergsgatan 120
853 50 Sundsvall

R2
Mejselvägen 4
853 50 Sundsvall

Tel:
060-14 00 00 (Receptionist)

060-14 00 27 Reservdelar Personbil/Transportbil/Lastbil

E-post:
Försäljning personbilar: personbilar@rylanderbil.se
Försäljning transportbilar: transport@rylanderbil.se
Reservdelar/Tillbehör: reservdelar@rylanderbil.se
Serviceverkstad: serviceverkstad@rylanderbil.se
Ekonomi: info@rylanderbil.se

Faktureringsadress
Rylander Bil AB
BGC-id FOR: 1906
205 36 Malmö

Fakturor kan mailas i pdf-format till: BG-PB1@maildrop.wm.net

Referens måste alltid anges vid Er referens på fakturan.

Öppettider

R1
Bilhall: M-F: 9-18 L:11-15
Verkstad: M-F: 6.40-16
Reservdelar: M-F: 7-17

R2
Bilhall: M-F: 9-18 L: 11-15
Verkstad: M-F: 7.-16
Reservdelar: M-F: 7-17

Kundmottagning verkstad
Måndag-Fredag: 06.40-17.00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

Reservdelsavdelning
Måndag-Fredag: 07.00-17.00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt


Försäljning

Per Norman Säljare Personbilar 060- 14 00 18 per.norman@rylanderbil.se
Daniel Boëthius Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 10 daniel.boethius@rylanderbil.se
Peter Lidgren Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 19 peter.lidgren@rylanderbil.se
Simon Johansson Försäljningschef Fritidsfordon & Begagnade bilar 060-14 00 17 simon.johansson@rylanderbil.se
Britt-Marie Johansson Säljare Personbilar 060-14 00 14 britt-marie.johansson@rylanderbil.se
Mikael Saltin Säljare Transportbilar 060-14 00 47 mikael.saltin@rylanderbil.se
Kjell Westling Säljare Transportbilar 060-14 00 46 kjell.westling@rylanderbil.se
Morgan Parment Account Manager Tunga Fordon 060-14 00 45 morgan.parment@rylanderbil.se
Fredric Norman Försäljningschef Personbilar & Transportbilar 060-14 00 15 fredric.norman@rylanderbil.se

Butik och kundmottagning fritid

Andreas Mylonopoulos Kundmottagare/Reservdelar Fritidsfordon 060-14 00 83 andreas.mylonopoulos@rylanderbil.se
Tommy Eriksson Eftermarknadsansvarig Fritidsfordon 060 – 14 00 26 tommy.eriksson@rylanderbil.se

Verkstad & Servicerådgivning

Tobias Öberg Kundmottagare lastbilar 060 - 14 00 80 serviceverkstad@rylanderbil.se
Mikael Skoogh Verkstadschef Tunga fordon 060- 14 00 38 mikael.skoogh@rylanderbil.se
Andreas Lindström Servicerådgivare Person och Transportbilar 060-14 00 70 serviceverkstad@rylanderbil.se
Daniel Hansson Verkstadschef person- och transportbilar 060-14 00 70 daniel.hansson@rylanderbil.se
Patric Vikberg Servicerådgivare Person och Transportbilar 060- 14 00 70 serviceverkstad@rylanderbil.se
Robert Näslund Servicerådgivare Person och Transportbilar 060-14 00 70 serviceverkstad@rylanderbil.se
Liza Sjöberg Servicerådgivare Person och Transportbilar 060-14 00 32 liza.sjoberg@rylanderbil.se
Josefin Dahlgren Servicereceptionist 060-14 00 34 josefin.dahlgren@rylanderbil.se
Björn ”Nalle” Asplund Administration Lastbilar 060-14 00 37 bjorn.asplund@rylanderbil.se

Tekniker Personbil

Martin Höglin Servicetekniker Personbilar
Jim Höglin Personbilsmekaniker
Jonas Hofling Servicetekniker Personbilar
Kent Mähler Servicetekniker Personbilar
Kim Norrbom Servicetekniker Personbilar
Lars Andersson Diagnostekniker Personbilar

Tekniker Transportbil

Per Bergström Servicetekniker Transportbilar
Glenn Olsson Servicetekniker Tunga fordon
Fredrik Zätterström Servicetekniker Transportbilar
Slawomir Rybarczyk Servicetekniker Transportbilar

Tekniker Tunga fordon

Jonas Nilsson Servicetekniker Tunga Fordon
Kim Ålund Servicetekniker Tunga Fordon
Jimmy Grimsvik Servicetekniker Tunga Fordon
Tobias Biberg Servicetekniker Tunga Fordon
Inge Mattson Servicetekniker Tunga Fordon
Thom Oscarsson Servicetekniker Tunga Fordon
Mikael Sjöblom Servicetekniker Tunga fordon
Jörgen Björklund Servicetekniker Tunga fordon
Roland Wiklund Servicetekniker Tunga Fordon

Tekniker Fritid

Kenneth Mattsson Rekond
Christer Wallström Servicetekniker Transport- & Fritidsfordon
Jan Näslund Servicetekniker Fritidsfordon

Reservdelar & Lager

Johan Nordin Reservdelar & tillbehörsförsäljning 060- 14 00 27 johan.nordin@rylanderbil.se
Ove Hanné Reservdelar/Lager 060-14 00 90 ove.hanne@rylanderbil.se
Monica Johansson Reservdelar/Tillbehör 060-14 00 90 monica.johansson@rylanderbil.se
Emma Eriksson Reservdelar/Lager 060 – 14 00 90 emma.eriksson@rylanderbil.se
Sven-Bertil Fredholm Reservdelar/Lager 060 – 14 00 90 sven-bertil.fredholm@rylanderbil.se
Fredrik Swenson Reservdelschef 060 – 14 00 22 fredrik.swenson@rylanderbil.se

Administration

Per-Olov Björklund Platschef 060-14 00 30 per-olov.bjorklund@rylanderbil.se
Emma Tjernberg Marknadsassistent 060 - 14 00 53 emma.tjernberg@rylanderbil.se
Anneli Boman Ekonomiadministratör 060-14 00 82 anneli.boman@rylanderbil.se
Felix Olsson Billogistik 060-14 00 78 felix.olsson@rylanderbil.se
Mikael Pollack Billogistik 060-14 00 79 mikael.pollack@rylanderbil.se
Peter Abrahamsson Kvalitetsansvarig 060-14 00 52 peter.abrahamsson@rylanderbil.se
Carina Bergström Ekonomichef 060-14 00 50 carina.bergstrom@rylanderbil.se
Fredrik Melander Fordonsadministratör 060- 14 00 51 fredrik.melander@rylanderbil.se

Säljare Begagnade Personbil

Daniel Boëthius Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 10 daniel.boethius@rylanderbil.se
Peter Lidgren Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 19 peter.lidgren@rylanderbil.se
Simon Johansson Försäljningschef Fritidsfordon & Begagnade bilar 060-14 00 17 simon.johansson@rylanderbil.se