Kontakta oss

Rylander Bil är auktoriserad återförsäljare av Mercedes-Benz.
På Rylander Bil ser vi till att ditt bilägande blir tryggt och säkert. Vår kunskap och servicenivå är hög och motsvarar till fullo Mercedes-Benz vision såväl på verkstad som bilförsäljning. Vi som arbetar på Rylander Bil har lång erfarenhet och stort kunnande. Personlig omtanke och kundnöjdhet är viktiga egenskaper för oss i en långsiktig relation med våra kunder.

Kontaktuppgifter

R1
Bergsgatan 120
853 50 Sundsvall

R2
Mejselvägen 4
853 50 Sundsvall

Tel:
060-14 00 00 (Receptionist)

060-14 00 27 Reservdelar Personbil/Transportbil/Lastbil

E-post:
Försäljning personbilar: personbilar@rylanderbil.se
Försäljning transportbilar: transport@rylanderbil.se
Reservdelar/Tillbehör: reservdelar@rylanderbil.se
Serviceverkstad: serviceverkstad@rylanderbil.se
Ekonomi: info@rylanderbil.se

Faktureringsadress
Rylander Bil AB
BGC-id FOR: 1906
205 36 Malmö

Fakturor kan mailas i pdf-format till: BG-PB1@maildrop.wm.net

Referens måste alltid anges vid Er referens på fakturan.

Öppettider

R1
Bilhall: M-F: 9-18
Verkstad: M-F: 6.40-16
Reservdelar: M-F: 7-17
Sommarstängt på lördagar fr.o.m v.25

R2
Bilhall: M-F: 9-18 L: 11-15
Verkstad: M-F: 7.-16
Reservdelar: M-F: 7-17

Kundmottagning verkstad
Måndag-Fredag: 06.40-17.00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

Reservdelsavdelning
Måndag-Fredag: 07.00-17.00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt


Försäljning

Per Norman Säljare Personbilar 060- 14 00 18 per.norman@rylanderbil.se
Daniel Boëthius Säljare Personbilar 060-14 00 10 daniel.boethius@rylanderbil.se
Peter Lidgren Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 19 peter.lidgren@rylanderbil.se
Simon Johansson Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 17 simon.johansson@rylanderbil.se
Filip Lander Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 62 filip.lander@rylanderbil.se
Britt-Marie Johansson Säljare Personbilar 060-14 00 14 britt-marie.johansson@rylanderbil.se
Mikael Saltin Säljare Transportbilar 060-14 00 47 mikael.saltin@rylanderbil.se
Kjell Westling Säljare Transportbilar 060-14 00 46 kjell.westling@rylanderbil.se
Morgan Parment Försäljningschef Transport/Tunga Fordon 060-14 00 45 morgan.parment@rylanderbil.se
Fredric Norman Försäljningschef Personbilar & Fritidsfordon 060-14 00 15 fredric.norman@rylanderbil.se
Leif Stegeby Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 20 leif.stegeby@rylanderbil.se

Butik och kundmottagning fritid

Andreas Mylonopoulos Kundmottagare/Reservdelar Fritidsfordon 060-14 00 83 andreas.mylonopoulos@rylanderbil.se
Tommy Eriksson Eftermarknadsansvarig Fritidsfordon 060 – 14 00 26 tommy.eriksson@rylanderbil.se

Verkstad & Servicerådgivning

Mikael Skoogh Arbetsledare Tunga fordon 060- 14 00 38 mikael.skoogh@rylanderbil.se
Andreas Lindström Servicerådgivare Person och Transportbilar 060-14 00 70 andreas.lindstrom@rylanderbil.se
Daniel Hansson Arbetsledare person- och transportbilar 060-14 00 70 daniel.hansson@rylanderbil.se
Morgan Söderberg Kundmottagare lastbilar 060- 14 00 33 morgan.soderberg@rylanderbil.se
Patric Vikberg Servicerådgivare Person och Transportbilar 060- 14 00 70 patric.vikberg@rylanderbil.se
Robert Näslund Servicerådgivare Person och Transportbilar 060-14 00 70 robert.naslund@rylanderbil.se
Fredrik Swenson Servicemarknadschef 060 – 14 00 22 fredrik.swenson@rylanderbil.se
Liza Sjöberg Servicerådgivare Person och Transportbilar 060-14 00 32 liza.sjoberg@rylanderbil.se
Josefin Dahlgren Servicereceptionist 060-14 00 34 josefin.dahlgren@rylanderbil.se
Björn ”Nalle” Asplund Administration Lastbilar 060-14 00 37 bjorn.asplund@rylanderbil.se

Tekniker Personbil

Jim Höglin Personbilsmekaniker jim.hoglin@rylanderbil.se
Jonas Hofling Servicetekniker Personbilar jonas.hofling@rylanderbil.se
Kent Mähler Servicetekniker Personbilar kent.mahler@rylanderbil.se
Mevlud Dzeladini Servicetekniker Personbilar mevlud.dzeladini@rylanderbil.se
Kim Norrbom Servicetekniker Personbilar kim.norrbom@rylanderbil.se
Lars Andersson Diagnostekniker Personbilar lars.andersson@rylanderbil.se

Tekniker Transportbil

Per Bergström Servicetekniker Transportbilar per.bergqvist@rylanderbil.se
Glenn Olsson Servicetekniker Tunga fordon glenn.olsson@rylanderbil.se
Fredrik Zätterström Servicetekniker Transportbilar fredrik.zatterstrom@rylanderbil.se
Slawomir Rybarczyk Servicetekniker Transportbilar slawomir.rybarczyk@rylanderbil.se

Tekniker Tunga fordon

Jonas Nilsson Servicetekniker Tunga Fordon jonas.nilsson@rylanderbil.se
Kim Ålund Servicetekniker Tunga Fordon kim.alund@rylanderbil.se
Jimmy Grimsvik Servicetekniker Tunga Fordon jimmy.grimsvik@rylanderbil.se
Tobias Biberg Servicetekniker Tunga Fordon tobias.biberg@rylanderbil.se
Inge Mattson Servicetekniker Tunga Fordon inge.mattson@rylanderbil.se
Thom Oscarsson Servicetekniker Tunga Fordon thom.oscarsson@rylanderbil.se
Mikael Sjöblom Servicetekniker Tunga fordon mikael.sjoblom@rylanderbil.se
Jörgen Björklund Servicetekniker Tunga fordon jorgen.bjorklund@rylanderbil.se
Roland Wiklund Servicetekniker Tunga Fordon roland.wiklund@rylanderbil.se

Tekniker Fritid

Kenneth Mattsson Rekond kenneth.mattsson@rylanderbil.se
Christer Wallström Servicetekniker Transport- & Fritidsfordon christer.wallstrom@rylanderbil.se
Jan Näslund Servicetekniker Fritidsfordon jan.naslund@rylanderbil.se

Reservdelar & Lager

Johan Nordin Reservdelar & tillbehörsförsäljning 060- 14 00 27 johan.nordin@rylanderbil.se
Ove Hanné Reservdelar/Lager 060-14 00 90 ove.hanne@rylanderbil.se
Monica Johansson Reservdelar/Tillbehör 060-14 00 90 monica.johansson@rylanderbil.se
Emma Eriksson Reservdelar/Lager 060 – 14 00 90 emma.eriksson@rylanderbil.se
Sven-Bertil Fredholm Reservdelar/Lager 060 – 14 00 90 sven-bertil.fredholm@rylanderbil.se
Fredrik Swenson Servicemarknadschef 060 – 14 00 22 fredrik.swenson@rylanderbil.se

Administration

Michaela Heidenbeck Fordonsadministratör 060-14 00 54 michaela.heidenbeck@rylanderbil.se
Per-Olov Björklund Platschef 060-14 00 30 per-olov.bjorklund@rylanderbil.se
Emma Tjernberg Marknadsassistent 060 - 14 00 53 emma.tjernberg@rylanderbil.se
Stefan Wikholm Däckhotellsansvarig 060- 14 00 84 stefan.wikholm@rylanderbil.se
Anneli Boman Ekonomiadministratör 060-14 00 82 anneli.boman@rylanderbil.se
Felix Olsson Billogistik 060-14 00 78 felix.olsson@rylanderbil.se
Mikael Pollack Billogistik 060-14 00 79 mikael.pollack@rylanderbil.se
Peter Abrahamsson Kvalitetsansvarig 060-14 00 52 peter.abrahamsson@rylanderbil.se
Carina Bergström Ekonomichef 060-14 00 50 carina.bergstrom@rylanderbil.se
Fredrik Melander Fordonsadministratör 060- 14 00 51 fredrik.melander@rylanderbil.se

Säljare Begagnade Personbil

Peter Lidgren Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 19 peter.lidgren@rylanderbil.se
Simon Johansson Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 17 simon.johansson@rylanderbil.se
Filip Lander Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 62 filip.lander@rylanderbil.se
Fredric Norman Försäljningschef Personbilar & Fritidsfordon 060-14 00 15 fredric.norman@rylanderbil.se
Leif Stegeby Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 20 leif.stegeby@rylanderbil.se