Kontakta oss

Rylander Bil är auktoriserad återförsäljare av Mercedes och Peugeot.
På Rylander Bil ser vi till att ditt bilägande blir tryggt och säkert. Vår kunskap och servicenivå är hög och motsvarar till fullo Mercedes vision såväl på verkstad som bilförsäljning. Vi som arbetar på Rylander Bil har lång erfarenhet och stort kunnande. Personlig omtanke och kundnöjdhet är viktiga egenskaper för oss i en långsiktig relation med våra kunder.

Kontaktuppgifter

R1
Bergsgatan 120
853 50 Sundsvall

R2
Mejselvägen 4
853 50 Sundsvall

Tel:
060-14 00 00 (Receptionist)

E-post:
Försäljning: bilforsaljning@rylanderbil.se
Reservdelar/Tillbehör: reservdelar@rylanderbil.se
Serviceverkstad: serviceverkstad@rylanderbil.se
Ekonomi: info@rylanderbil.se

Faktureringsadress
Rylander Bil AB
BGC-id FOR: 1906
205 36 Malmö

Fakturor kan mailas i pdf-format till: BG-PB1@maildrop.wm.net

Referens måste alltid anges vid Er referens på fakturan.

Öppettider

R1
Bilhall: M-F: 9-18, L: 11-15
Verkstad: M-F: 6.40-16
Reservdelar: M-F: 7-17

R2
Bilhall: M-F: 9-18 L: 11-15
Verkstad: M-F: 7.-16
Reservdelar: M-F: 7-17

Kundmottagning verkstad
Måndag-Fredag: 06.40-17.00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

Reservdelsavdelning
Måndag-Fredag: 07.00-17.00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt


Försäljning

Simon Johansson Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 17 simon.johansson@rylanderbil.se
Jonas Albecker Försäljningschef Personbilar 060- 14 00 10 jonas.albecker@rylanderbil.se
Tomas Stavert Säljare Personbilar 060-14 00 18 tomas.stavert@rylanderbil.se
Leif Stegeby Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 20 leif.stegeby@rylanderbil.se
Mikael Saltin Säljare Transportbilar 060-14 00 47 mikael.saltin@rylanderbil.se
Kjell Westling Säljare Transportbilar 060-14 00 46 kjell.westling@rylanderbil.se
Morgan Parment Försäljningschef Transport/Tunga Fordon 060-14 00 45 morgan.parment@rylanderbil.se
Fredric Norman Försäljningschef Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 15 fredric.norman@rylanderbil.se
Britt-Marie Johansson Företagssäljare Personbilar 060-14 00 14 britt-marie.johansson@rylanderbil.se
Filip Lander Juniorsäljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 62 filip.lander@rylanderbil.se

Butik och kundmottagning fritid

Andreas Mylonopoulos Säljstöd och Kundmottagning Fritidsfordon 060-14 00 83 andreas.mylonopoulos@rylanderbil.se
Tommy Eriksson Eftermarknadsansvarig Fritidsfordon 060 – 14 00 26 tommy.eriksson@rylanderbil.se

Verkstad & Servicerådgivning

Stefan Wikholm Kundmottagare lastbilar 060- 14 00 39 stefan.wikholm@rylanderbil.se
Patric Vikberg Servicerådgivare Person och Transportbilar 060- 14 00 36 patric.vikberg@rylanderbil.se
Robert Näslund Servicerådgivare Person och Transportbilar 060-14 00 31 robert.naslund@rylanderbil.se
Sofia Wessén Arbetsledare personbilar 060-14 00 35 sofia.wessen@rylanderbil.se
Mikael Skoogh Arbetsledare Tunga fordon 060- 14 00 38 mikael.skoogh@rylanderbil.se
Liza Sjöberg Servicerådgivare Person och Transportbilar 060-14 00 32 liza.sjoberg@rylanderbil.se
Josefin Dahlgren Servicereceptionist 060-14 00 34 josefin.dahlgren@rylanderbil.se
Björn ”Nalle” Asplund Administration Lastbilar 060-14 00 37 bjorn.asplund@rylanderbil.se
Daniel Westman Servicemarknadschef 060-14 00 30 daniel.westman@rylanderbil.se

Tekniker Personbil

Jonas Hofling Servicetekniker Personbilar jonas.hofling@rylanderbil.se
Erik Nordin Servicetekniker Personbilar erik.nordin@rylanderbil.se
Kent Mähler Servicetekniker Personbilar kent.mahler@rylanderbil.se
Mevlud Dzeladini Servicetekniker Personbilar mevlud.dzeladini@rylanderbil.se
Kim Norrbom Servicetekniker Personbilar kim.norrbom@rylanderbil.se
Lars Andersson Diagnostekniker Personbilar lars.andersson@rylanderbil.se

Tekniker Transportbil

Per Bergström Servicetekniker Transportbilar per.bergqvist@rylanderbil.se
Fredrik Zätterström Servicetekniker Transportbilar fredrik.zatterstrom@rylanderbil.se
Patrik Forslund Servicetekniker Transportbilar patrik.forslund@rylanderbil.se
Slawomir Rybarczyk Servicetekniker Transportbilar slawomir.rybarczyk@rylanderbil.se

Tekniker Tunga fordon

Jimmy Grimsvik Servicetekniker Tunga Fordon jimmy.grimsvik@rylanderbil.se
Tobias Biberg Servicetekniker Tunga Fordon tobias.biberg@rylanderbil.se
Inge Mattson Servicetekniker Tunga Fordon inge.mattson@rylanderbil.se
Thom Oscarsson Servicetekniker Tunga Fordon thom.oscarsson@rylanderbil.se
Mikael Sjöblom Servicetekniker Tunga fordon mikael.sjoblom@rylanderbil.se
Jörgen Björklund Servicetekniker Tunga fordon jorgen.bjorklund@rylanderbil.se
Roland Wiklund Servicetekniker Tunga Fordon roland.wiklund@rylanderbil.se
Glenn Olsson Servicetekniker Tunga fordon glenn.olsson@rylanderbil.se

Tekniker Fritid

Kenneth Mattsson Rekond kenneth.mattsson@rylanderbil.se
Christer Wallström Servicetekniker Transport- & Fritidsfordon christer.wallstrom@rylanderbil.se
Jan Näslund Servicetekniker Fritidsfordon jan.naslund@rylanderbil.se

Reservdelar & Lager

Ove Hanné Reservdelar/Lager 060-14 00 23 ove.hanne@rylanderbil.se
Monica Johansson Reservdelar/Tillbehör 060-14 00 21 monica.johansson@rylanderbil.se
Emma Eriksson Reservdelar/Lager 060 – 14 00 24 emma.eriksson@rylanderbil.se
Sven-Bertil Fredholm Reservdelar/Lager 060 – 14 00 25 sven-bertil.fredholm@rylanderbil.se
Fredrik Swenson Reservdelschef 060 – 14 00 22 fredrik.swenson@rylanderbil.se
Fredrik Melander Reservdelar & tillbehörsförsäljning 060-14 00 27 fredrik.melander@rylanderbil.se

Administration

Reino Kurki VD 060-14 00 16 reino.kurki@rylanderbil.se
Emma Tjernberg Marknadsassistent 060 - 14 00 53 emma.tjernberg@rylanderbil.se
Anneli Boman Ekonomiadministratör 060-14 00 82 anneli.boman@rylanderbil.se
Felix Olsson Billogistik 060-14 00 78 felix.olsson@rylanderbil.se
Mikael Pollack Billogistik 060-14 00 79 mikael.pollack@rylanderbil.se
Peter Abrahamsson Kvalitetsansvarig 060-14 00 52 peter.abrahamsson@rylanderbil.se
Kristian Kempas Fordonsadministratör 060-14 00 51 kristian.kempas@rylanderbil.se
Carina Bergström Ekonomichef 060-14 00 50 carina.bergstrom@rylanderbil.se
Lennart Rylander Styrelseordförande 060-14 00 12 lennart.rylander@rylanderbil.se

Säljare Begagnade Personbil

Simon Johansson Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 17 simon.johansson@rylanderbil.se
Leif Stegeby Säljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 20 leif.stegeby@rylanderbil.se
Fredric Norman Försäljningschef Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 15 fredric.norman@rylanderbil.se
Filip Lander Juniorsäljare Fritidsfordon & Begagnade Bilar 060-14 00 62 filip.lander@rylanderbil.se